BORISLAV ROVNÝ (nature photographer)

O_mne

Som rodený Bratislavčan z Krasňan. Tento okraj Bratislavy bol v mojich detských časoch súčasťou vinohradov a karpatských lesov.
Z maminho rozprávania viem, že už krbáľajúc sa v ohrádke na lúkach pod bratislavskými lesmi som si na bruchu hľadal kamarátov medzi
“mušinami” mravčekmi a inými drobnými tvormi.
Rád spomínam na potulky Malými Karpatmi s oteckom. Milé boli časy prázdnin u starých rodičov v krásnej prírode Turčianskej kotliny a Štiavnických vrchov.
Celé detstvo ma sprevádzalo zvieratstvo z môjho okolia. Raz viac obojživelníky, inokedy hmyz, operenci či plazy a samozrejme rybky. Prírode som venoval aj štúdium na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Vzdelávanie rozšírilo môj obzor v ekológii a ochrane prírody. Neskôr som prežil krásne obdobie s partiou nadšencov v Slovenskej akadémii vied, keď som pomáhal Mikimu Lisickému založiť oddelenie ekosozológie a monitoringu. Potom prišla veľká chovateľská etapa. Naplno som sa venoval chovu tropických endemických rýb z jazier Tanganjika a Malawi.
Dnes nastal čas, keď sa opäť viac a viac vraciam späť na zem a v túžbe splynúť s okolím sa snažím zachytiť fotoaparátom neopakovateľné okamihy prekrásnej prírody.
V mojej nature a wildlife galérii sa chcem podeliť o nezabudnuteľné chvíle pri potulkách prírodou. Dúfam, že obrázky dokážu na chvíľu spomaliť zhon doby.

o_mne2“Vznešená príroda, patrí ti večný obdiv a úcta.”
Borislav Rovný

Vážnejšie sa venujem naturefotografii a wildlifefotografii od roku 2007.
Vo výbave mám Nikon D70 a Nikon D 300. Používam objektívy Nikkor 70-200/2,8 ED-IF AF-S VR, 70-300/4,5-5,6 ED-IF AF-S VR,
200-400/4 ED-IF AF-S VR, 105/2,8 AF-S VR a Nikkor 12-24/4 ED-IF AF-S.